Škola budžetiranja
Kako sam ja stekla veštine budžetiranja i naučila kako da uštedim uz najefikasnije alate.
Kao što sam ti već odala jednu od tajni, upravljanje novcem ne samo da može, nego i treba da bude šik i zanimljivo! A šta je prvo na šta pomisliš kada čuješ štednja, budžetiranje, organizovanje finansija...?
Kladim se da pomisliš na dosadu... puno odricanja... previše komplikovano... gubljenje vremena… A uopšte nije tako!
Jer upravljanje finansijama ne mora biti ni dosadno, ni stresno, a ni puno odricanja.
(Ne.. ne.. ne brini, nećeš morati da se odrekneš ni kolača sa malinama, a ni one “grande” moke sa belom čokoladom... osim ako nisi po svom izboru na keto. 😉)
Sa Zlayka čuvalicama, budžetiranje postaće deo tvog stila, načina života i dnevne rutine, a naša školica budžetiranja je tu da ti to dodatno olakša.
A sada se sigurno pitaš - kako?
Sprovešću te korak po korak kroz čitav proces budžetiranja.
Svaki dinar dobiće svoju namenu.
I daaa, znam da ti budžetiranje može delovati kao pretežak zadatak u početku... ali malim koracima sve je lakše... a i niko ne postaje stručnjak odmah!
Zato budi strpljiva... sve će ti uskoro postati jasnije i mnogo jednostavnje!
Obećavam! 🤞
Šta je uopšte BUDŽET?
Pa da počnemo… Hajde da vidimo, šta je uopšte budžet?
Budžet je plan.
Dakle, nije nikakvo ograničenje na potrošnju, već samo plan za to šta ćeš uraditi sa svojim novcem. Plan kako da najpametnije organizuješ svoje finansije - potrošnju i novac kojim raspolažeš - u okviru nekog vremenskog perioda (obično mesec dana).
A zašto je on važan?
Zato što kada naučiš da organizuješ svoje finansije i kada naučiš kako da napraviš budžet, i budeš dosledna, planiraš ga svakog meseca - daćeš zadatak svakom dinaru! Samim tim...
Preuzećeš kontrolu nad svojim trošenjem i izdacima.
Nećeš se više osećati anksiozno zbog nedovoljno novca do kraja meseca.
I kooonačno ćeš moći da se fokusiraš na ostvarenje svojih finansijskih ciljeva.
Moćićeš da uštediš i za ono letovanje u Italiji sa dečkom,
i za onu preslatku Guess torbicu koju ti je drugarica pokazala,
a i za onaj kurs koji bi ti zaista, zaista značio da unaprediš svoje veštine i konačno konkurišeš na onu famoznu poslovnu poziciju za koju već duže vreme planiraš.
Budžetiranje zasnovano na nuli
Sad se sigurno pitaš, šta to uopšte znači i kako to da ostvarim?
Vrlo jednostavnom metodom budžetiranja zasnovanim na nuli. To je metoda koja je ne samo jednostavna, već i najefikasnija... odnosno najbrže dovodi do postizanja željenih rezultata.
Ali šta ga to čini najboljom? I kako da napraviš (i zadržiš) budžet zasnovan na nuli, bez obzira na visinu svojih prihoda i vrstu svojih ciljeva?
Odgovaram odmah… Samo prvo da ti objasnim šta je budžetiranje zasnovano na nuli.
Budžetiranje zasnovano na nuli zapravo znači da prihodi minus troškovi iznose nula.
Jednostavno i savršeno, zar ne?
Recimo, ako zarađuješ 100.000 dinara mesečno - sve što potrošiš, uštediš ili pokloniš trebalo bi da se oduzme od 100.000 dinara i da rezultat na kraju bude nula. Znači, svaki dinar koji zaradiš ima svoju svrhu, posao, cilj... Ništa nije skriveno ili neplanirano potrošeno!
Ali, isto tako, budžet zasnovan na nuli ne znači da ćeš imati nula dinara na svom bankovnom računu. To samo znači da tvoj prihod minus svi tvoji troškovi iznose nula. I uvek ostavi sebi malu rezervu od par hiljada dinara, barem u početku dok uz Zlayku ne postaneš ekspert u budžetiranju!
Zlaykine čuvalice za novac
Pre svega, one su kreirane kako bi ti olakšale da ostaneš organizovana i pomažu da jasno pratiš i raspoređuješ svoj novac u okviru buždeta, po unapred definisanim kategorijama troškova. One su osnova, esencija, "must have" u procesu budžetiranja, zato što ćeš pomoću njih razvrstavati i čuvati novac koji želiš - bilo da namenski trošiš u okviru mesečnog budžeta, bilo da štediš za određeni cilj.
Obezbeđuju ti da na pregledan način, u svakom trenutku, imaš uvid u stanje svog preostalog novca, kao i u to, koliko si i na šta potrošila.
Sada kada znaš zbog čega je čuvalica bitna.. Uskoro ću ti pokazati i u kom koraku budžetiranja treba da je upotrebiš...
Mini Crna + Plastične Kovertice
2.700,00 RSDStandardna Providna Crna + Obične Kovertice
3.300,00 RSDStandardna Providna Rosegold + Obične Kovertice
3.300,00 RSDStandardna Ciklama + Obične Kovertice
3.300,00 RSDStandardna Narandžasta + Plastične Kovertice
3.300,00 RSDPremium Classy Ruby + Obične Kovertice
5.000,00 RSDMini Crna + Obične Kovertice
2.700,00 RSDStandardna Ciklama + ZIP Kovertice
3.300,00 RSDClassy Olive + ZIP Kovertice
4.300,00 RSDStandardna Puder + ZIP Kovertice
3.300,00 RSDOni stupaju na scenu u trenutku budžetiranja kada odvojiš određenu svotu novca za štednju.
Značajni su zato što izazovi za štednju čine sam proces štednje zabavnijim, kreativnijim, motivišućim, ali i lakšim. Na koji način?
Zabavan – tako što možeš štedeti za šta god želiš - od malih uživanja do velikih snova – bilo da samo želiš da uštediš određenu sumu novca, (u tom slučaju tu su mini izazovi štednja, godišnji štek ili izazov sto kovertica) ili imaš neki cilj kao što je putovanje, opremanje svog doma ili bitan događaj i važan datum kao što je venčanje, krštenje, rođenje bebe... Ali i da u štediš odvikavanjem od loših navika, a u isto vreme usvajanjem nekih dobrih. Zlayka izazovi su tu da ti pomognu i da ih ostvariš i da se usput zabaviš.
Motivišuć i kreativan - pratiš i vizualno slaviš svaki dinar koji odložiš tako što simbole na listiću obojiš svaki put kada odložiš određenu svotu novca u odgovarajuću koverticu. Kao bojanke, ali za tvoju čuvalicu! Ovaj vizualni prikaz tvog napretka čini štednju opipljivom i motiviše te da nastaviš.
Lakši - Listići za mini izazove, koje možeš uvek dodatno dokupiti, se savršeno uklapaju u sve standardne i classy čuvalice, koje su dostupne i u setovima. Jednostavno ih dodaješ, popunjavaš i na kraju zameniš novim - i nastaviš tamo gde si stala! Ova jednostavnost čini proces štednje prijatnim, bez stresa i naravno, lakšim.
Mini izazov – Self-care
3.300,00 RSDMini izazov – Putovanje
3.300,00 RSDMini izazovi – Mališani
2.700,00 RSDMini izazov – Štednja
3.300,00 RSDGodišnji štek
3.700,00 RSDIzazov 100 kovertica – Goldrose
3.400,00 RSDMini izazov – Opremanje doma
3.300,00 RSDMini izazov – Venčanje
3.300,00 RSDIzazov 100 kovertica – Crni
3.400,00 RSDMini izazov – Beba
3.300,00 RSDPored ovih neophodnih alata za efikasno budžetiranje, ono što zasigurno znam zbog čega ćeš obožavati svaki 1. u mesecu su Zlaykini dodaci za budžetiranje.
Pomoću njih budžetiranje će postati tvoj mali slatki ritual, koji s nestrpljenjem očekuješ, znajući da svaki korak koji napraviš osnažuje tvoju finansijsku nezavisnost i doprinosi ostvarenju tvojih snova!
Da bi ti dočarala na šta mislim, samo zamisli ovu scenu:
Jutro je. Prvi dan u mesecu. Sunčevi zraci nežno se prelivaju preko tvog stola dok ti, uz šoljicu svoje omiljene kafe, iz fioke vadiš Zlayka notes i svoju Zlayka čuvalicu.
Na stolu, pored notesa i čuvalice, stoji stalak za novčanice, koji čeka da razvrstaš novčanice namenjene za različite potrebe ovog meseca. Osvestiš koliko zapravo imaš kontrolu nad svojim finansijama, kako svaki novčić dobija svoje mesto i svoju svrhu.
Pored tebe je i Zlayka olovka, rosegold naravno, kojom zapisuješ svoje ciljeve. Njena težina u tvojoj ruci podseća te na ozbiljnost tvojih finansijskih odluka, ali i na lakoću kojom sada upravljaš svojim finansijama.
Iz kovertica vadiš svoje pratilice i pregledaš potrošnju iz prethodnog meseca. One su tu da ti daju brzi pregled tvojih nedeljnih i mesečnih finansijskih aktivnosti. Svaka pratilica je poput malog asistenta, koji ti šapuće da li si na pravom putu ili na neke troškove treba posebno da obratiš pažnju.
A notes - tvoj verni saputnik u planiranju i beleženju troškova, spreman je za novi mesec i nove velike planove. Njegove stranice koje se lako odvajaju omogućavaju ti da budeš u toku sa svakom kupovinom, a njegova praktičnost čini da budžetiranje postaje deo trenutka, a ne čas nepreglednih tablica i računanja.
Jer Zlayka nije tu samo zbog brojeva i računanja, već zbog podrške da sanjaš, planiraš i postigneš. Svaki mali dodatak, od olovke do blokčića, svaki detalj na tvom planeru, sve je to deo veće slike – tvoje finansijski osnažene budućnosti.
Dopuna za blokčić
300,00 RSDInserti Zodiac
600,00 RSDKovertica ZIP mini
250,00 RSDListići mini izazova – Venčanje
300,00 RSDSet pratilica
300,00 RSDSet stikera sa natpisima (crni, 24 kom.)
500,00 RSDListići mini izazova – Opremanje doma
300,00 RSDKovertica plastična
250,00 RSDSet stikera sa natpisima (goldrose, 24 kom.)
500,00 RSDListići mini izazova – Putovanje
300,00 RSDTvoj vodič za jednostavno budžetiranje u par koraka
A sada da pređemo na ono što već dugo isčekuješ, korak po korak.
Evo kako napraviti budžet zasnovan na nuli u 6 koraka:
- Saberi ukupne prihode
- Zapiši sve mesečne troškove
- Zapiši ciljeve za štednju
- Oduzmi iznos troškova i štednje od ukupnog prihoda i proveri da li si na nuli
- Prati transakcije tokom meseca
- Ponovi ovo svakog meseca
Mala napomena: Ako se prvi put susrećeš sa sistemom budžetiranja i do sada si za plaćanje koristila karticu - može ti pomoći ukoliko pregledaš svoje izvode iz banaka, fiskalne isečke i prethodne mesečne račune… To će ti dati dovoljno informacija koje su neophodne za planiranje budžeta, a uskoro ćeš videti i kako.
Zlaykin notes za plan budžeta i olovčicu u ruke - i krećemo! Spremna?!
Saberi ukupne prihode
Šta sve spada u prihode?
Tvoja redovna plata i bilo šta dodatno što zaradiš tokom meseca, poput nekog freelence posla, bakšiša, kao i deo zarade tvog partnera ili bilo koga s kim živiš, a koji učestvuje u mesečnim troškovima, pomoć porodice i studentski dodatak...
Zapiši sve to u delu PRIHODI u Zlayka notesu i saberi.
I eto ga! To je tvoj ukupni mesečni prihod, tj. novac s kojim raspolažeš datog meseca.
Zapiši sve mesečne troškove
Ok, sada možeš da pretpostaviš šta dolazi – vreme je da pogledaš u sve svoje račune, bankovne izvode i isečke sa kartica.
Razmisliš o svemu na šta trošiš novac tokom meseca. I daaa, mislimo baš na sve!
Razmisli o svojim troškovima na ovaj način:
- Fiksni troškovi – to su troškovi koji su isti svakog meseca ili se minimalno menjaju. Ovde obično spadaju troškovi kredita/stanarine, troškovi komunalnih usluga (struja, voda, insfostan) troškovi prevoza (markica za gradski prevoz ili gorivo za auto)
- Promenljivi troškovi – to su troškovi koji variraju iz meseca u masec. I u suštini, njihovu visinu možeš kontrolisati odnosno menjati ih. Ovde obično spadaju troškovi hrane, zabave, novac za uživanje, restorani, kozmetika i slično...
Sve te troškove upiši u delu FIKSNI I PROMENLJIVI TROŠKOVI u Zlayka notesa, i saberi ih.
Napomena: O troškovima bi trebalo da razmišljaš kao o kategorijama na koje ćeš svoj budžet da pozdeliš, a koji obuhvataju određene vrste troškova. Na primer:
- Kategorija troškova: Hrana (u ovoj kategoriji možeš obuhvatiti budžet za sve troškove hrane, bilo da je to dostava hrane, hrana na poslu, dečiji džeparac za užinu i slično)
- Kategorija troškova: Kuća (ovde možeš zapisati mesečne troškove koje trošiš na kuću - wc papir, deterdžent, sredstva za čišćenje, čačkalice, salvete… i slično)
- Kategorija troškova: Kozmetika (u okviru ovog troška možeš planirati kupovinu šminke i kozmetike za ličnu higijenu koju koristiš tokom meseca)
- Kategorija troškova: Komunalije (ovde možeš zapisati sve račune koje plaćaš tokom meseca - struja, voda, infostan / grejanje, telefon, internet, televizija i druge mesečne pretplate koje koristiš)
- Kategorija troškova: Stanovanje (ovde možeš upisati ratu za stan, mesečnu kiriju ili druge troškove koje imaš vezane za stanovanje)
- Kategorija troškova: Prevoz (ovde upisuješ sve mesečne troškove vezane za prevoz - markicu za autobus, gorivo, iznos koji trošiš na taksi prevoz i slično)
- Kategorija troškova: Zabava (ovde obuhvataš iznos koji planiraš da trošiš mesečno na zabavu - bioskop, izlasci, kreativne radionice i slično)
Uz Zayka čuvalicu svaku kategoriju troškova možeš podeliti na jednu koverticu u tvojoj čuvalici koja je namenjena za raspored iznos baš za određenu kategoriju.
Neke kategorije možeš spojiti ako ti tako više odgovara (hranu i kuću na primer, ili kozmetiku i zabavu). Druge kategorije možeš razdvojiti (kozmetiku i negu i tretmane).
Svaki plan budžeta je jedinstven i ne postoje dva identična. Ti ga kreiraš prema svojim ciljevima i potrebama, a uz Zlayku natpis na kovertici u tvojoj čuvalici može biti potpuno personalizovan. Pusti maštu na volju, ali budi i praktična! Izdvoji vreme da dobro isplaniraš natpise za svoje kovertice jer će ti uz njih budžetiranje biti mnogo efikasnije i jednostavnije.
Zapiši civeljeve za štednju
Vreme za malo matematike! (Neće biti nešto preterano komplikovano, obećavamo.
Ali je potpuno neophodno. Zato, hajde da odradimo i ovo.)
Na svoj Zlayka notesu oduzmi sve svoje troškove od svojih prihoda.
Novac koji ti preostane, prebaci na namensku štednju. I njih zabeleži u vidu kategorija - isto kao što si zapisala i mesečne troškove.
Ali, šta to znači namenska štednja?
To znači da ćeš voditi računa da uštediš za neke situacije u budućnosti za koje možeš da predvidiš da će ti zatrebati novca. Kao što je recimo registracija auta ili popravka, rođendani ili neka slavlja tebi bitnih ljudi, izleti, putovanja, kupovina određenog uređaja i slično.
Iznos za namensku štednju razdvoji po kategorijama istim principom – svaka kategorija jedna kovertica – s tim da bi zbog preglednosti i praktičnosti, novac za namensku štednju trebalo da čuvaš odvojeno od mesečnog budžeta, u posebnoj čuvalici. Možeš izabati standardnu, classy ili mini čuvalicu, u zavisnosti koja bi ti najviše odgovarala za ovu namenu.
Ukoliko na primer želiš da sakupiš novac za registraciju automobila koja je predviđena za 10 meseci, i iznosi 28.000 dinara - potrebno je da izdvajaš 2.800 dinara mesečno kako bi, kada datum registracije dođe, već imala sakupljeni iznos.
Isto je i sa drugim kategorijama namenske štednje - za letovanje želiš da sakupiš 60.000 dinara i da putuješ na destinaciju naredne godine u isto vreme - potrebno je da izdvajaš 5.000 dinara mesečno, kako bi sakupila iznos za 12 meseci.
Ukoliko ti posle izdvajanja novca za nemnesku štednju, preostane novca, njega možeš raspodeliti na neki od mini izazova (prema tvom trenutnom finansijskom cilju) ili izazova 100 kovertica (ukoliko ti je cilj da uštediš određenu svotu novca nezavisno od namene.)
Oduzmi troškove i štednju od ukupnog prihoda i proveri da li si na nuli
I etooo ga!
Kada si sve troškove i namensku štednju oduzela od raspoloživih prihoda, trebalo bi da si dobila nulu, što znači da si upravo napravili budžet zasnovan na nuli.
Ali, šta ako dobijeni iznos nije nula? Može se desiti da si ustanovila da si rasporedila više novca nego što trenutno imaš. Šta da radiš u toj situaciji?
U tom slučaju, potrebno je da koriguješ iznose.
Pregledaj dobro svoj budžet i odluči koje kategorije su ti trenutno najvažnije.
Da li možeš ovog meseca da smanjiš iznos u kategoriji zabava kako bi uspela da uštediš potreban iznos za putovanje? Ili možda možeš da smanjiš budžet za hranu, da bi uspela da uštediš za novi telefon. Možda možeš da smanjoš paket pretplate telefona, interneta i televizije i da na taj način uštediš za registraciju automobila.
Ukoliko ni korigovanjem ne uspeš da rasporediš potrebne iznose koje si zapisala - možda neki cilj nećeš moći tako brzo da ispuniš. Novi telefon možda ne možeš kupiti za 6 meseci kada si planirala, ali možeš za 12 meseci, kako bi mogla da uštediš i za edukaciju koju planiraš da upišeš.
Budi iskrena i realna prema sebi, i potrudi se da odabereš one kategorije koje su ti u ovom trenutku prioritet. I naravno, ukoliko si u mogućnosti, radi na povećanju svojih prihoda.
Novac sa kojim raspolažeš sada prebroj, razvrstaj po apoenima i složiš na zlaykin stalak za novčanice, (koji svaka prava budžetarka mora da ima.) Tako posložen novac, raspodeli u kovertice po kategorijama i u određene čuvalice, prema napravljenom planu.
Kako bi ti sam process budžetiranja bio još jasniji, možeš pogledati Zlaykino budžetiranje za mesec JUN.
Prati transakcije tokom meseca
Sada kada imaš isplaniran budžet - to je samo početak. Potrebno je da ga se pridržavaš tokom celog meseca da bi rezultati koje si sebi zapisala bili ostvarivi.
Spremna za još jednu, ali jednu od najvećih tajni uspešnog budžetiranja — i da to radiš stvarno, stvarno dobro i zaista postaneš ekspert u budžetiranju?!
Okej, evo velike tajne: Prati svoje transakcije!
Svaku pojedinačnu.
Zabeleži sve na pratilici potrošnje, (dobijaš ih uz svaku Zlayka koverticu, a možeš ih i dokupiti ako ti zafale), jer bez ovog koraka, plan za budžet bi ostao samo dobra namera na papiru.
To je kao da zapišeš svoje ciljeve za vežbanje / teretanu, napraviš plan treninga, plan obroka… i baciš se na kauč sa kesicom čipsa ili čokoladica.
Evo o čemu se ovde uopšte radi?
Praćenjem svojih transakcija imaš uvid u sve što se dešava sa tvojim novcem tokom celog meseca.
Kada napuniš rezervoar svog autića, zapiši na pratilici i oduzmi taj trošak iz Prevoza. Kada platiš kiriju, oduzmi taj trošak iz Stanovanja. Kada kupiš kafu na putu do kanca, oduzmi i taj trošak iz svoje lične potrošnje ili već kategorije budžeta koje si za tu namenu izdvojila.
U početku ti se mogu desiti troškovi koje nisi planirala i prilikom pravljenja budžeta nisi o njima razmišljala, pa ti kovertica sa natpisom Rezerva, Ostali troškovi ili Ako gori ti otvori u ovim situacija može biti korisna.
I zapamti, ovaj korak je zaista važan.
Nemamo dovoljno prostora da iskažemo koliko je on bitan, ako ne i najbitniji. A evo i zašto
- Praćenjem troškova ostaješ odgovorna prema svom budžetu, sebi i svojim finansijskim ciljevima. Nema tajni ni prema drugima (svom dečkiću, mužiću, partneru...) ni prema sebi. Nema pretvaranja da se neka kupovina nije dogodila.
- Sprečavaš prekomernu potrošnju, jer dok unosiš nastale troškove, vidiš koliko ti je još novca preostalo u svakoj kovertici! Kada u kovertici kozmetika ostane još samo 1.000 dinara, ostani dosledna i nemoj iz štednje vaditi novac za još jednu maskaru u DM-u. Ovakvim postupcima jasno ćeš se udaljiti od cilja za koji si odabrala da štediš.
- Držiš budžet na oku. Jer budžet nije projekat "zapiši i zaboravi". Kada pratiš transakcije, stalno si u svom budžetu, i možeš ga i prilagođavati tako da znaš gde tvoj novac ide - u svakom trenutku.
- Učiš i prilagođavaš svoje navike trošenju tako da možeš uvek biti na "pravom putu", usmerena na svoje ciljeve i njihovo konačno ostvarenje.
U početku se može desiti da nisi plan napravili dobro i da jednostavno moraš da ga promeniš (računi su veći nego što si zapisala, na hranu jednostavno trošiš više nego što si mislila). U tim situacijama okej je da prebaciš iz neke kovertice novac u drugu, ali pažljivo biraj iz koje. Fiksne / obavezne troškove moraš da platiš i potrudi se da te kovertice ne diraš, kao ni kovertice koje su ti prioritetne (kovertica za registraciju, putovanje, ili već neka druga koja ti je omiljena).
Ponovi ovo svakog meseca
Iako tvoj budžet ne bi trebalo da se mnogo menja iz meseca u mesec, činjenica je da nijedna dva meseca nisu potpuno ista. Zato napravi novi budžet svakog mesec. I to najbolje pre nego što naredni mesec počne. Na taj način možeš se suočiti na vreme sa određenim troškovima za taj mesec. I možeš biti mirna da neće biti iznenađenja za tvoj bankovni račun!
Imamo i mali trik za tebe…
Kada budeš spremna da započneš budžetiranje za naredni mesec, samo prekopiraj kategorije budžeta od prethodnog meseca, a zatim napravi promene za sve novo što dolazi.
U svemu ovome nisi sama!
Zlayka je tu da ti bude podrška na svakom koraku tvog budžetiranja. Ako zapne - znaš kome da pišeš, jer smo mi prošli kroz sve nedoumice tokom budžetiranja prethodnih godina. Ako ti zatreba pomoć uvek nam možeš pisati na e-mail budzetiraj@zlayka.com i opisati situaciju u kojoj se nalaziš, a mi ćemo ti rado pomoći i odgovoriti na sva tvoja pitanja.
Nadamo se da si uživala. I da smo uspeli na razumljiv način da ti dočaramo sam proces i suštinu budžetiranja. Kao i da ti predočimo neophodne alate, kako bi ti budžetiranje dodatno olakšali i učinili joooš zabavnijim i uzbudljivijim.
Moramo još da ti napomenemo: ovde je opisan idealan slučaj, kada su troškovi manji od prihoda. I kada možeš da izdvojiš novac da bi uštedela. A pošto život obično, nije idealan…
A i naslućujemo da ćeš imati još dooosta pitanja na ovu temu… kao što su:
Šta ako su prihodi manji od fiksnih troškova?! Kako onda da uštedim?!
Šta ako su mi neredovna primanja?! Iznos budžeta mi nije isti svakog meseca?
...ništa ne brini!
Na takva i slična pitanja, dobijaš odgovore u našim blog postovima ili kroz naše Instagram postove, gde od srca delimo savete sa tobom.
Do narednog čitanja i još zanimljivih saveta…
xoxo,
Tvoja Zlayka 🌸