Budžetiranje sa partnerom: Kako uskladiti finansije u vezi

Kada se upuštate u zajednički život sa partnerom, jedno od najvažnijih pitanja koje morate rešiti je kako upravljati zajedničkim finansijama. Budžetiranje u vezi može biti izazovno, jer morate uskladiti različite navike, ciljeve i pristupe potrošnji. Međutim, sa pravim planiranjem i alatima, možete stvoriti zdrav finansijski temelj za vašu vezu.
U ovom blog postu, podelićemo sa vama nekoliko ključnih saveta o tome kako uspešno uskladiti finansije sa partnerom i kako koristiti efikasne sisteme kao što su Zlayka digitalni planer budžeta i sistem budžetiranja sa čuvalicom sa kovertama da bi oboje bili u skladu sa svojim finansijskim ciljevima.
1. Razgovarajte o novcu: Otvorena komunikacija je ključ
Pre nego što počnete sa budžetiranjem, važno je da otvoreno komunicirate sa partnerom o novcu. Razgovarajte o svojim stavovima prema trošenju, štednji, pa čak i kreditima. Mnoge osobe imaju različite stavove kada je u pitanju novac, pa je važno razumeti kako vaš partner vidi finansije.
- Koje su njegove ili njene navike u dnevnoj potrošnji?
- Da li je partner skloniji štednji ili impulsivnom trošenju?
- Da li postoje neki dugovi ili krediti koje treba izmiriti?
Razumevanje ovih stvari pomoći će vam da stvorite zajednički plan koji je odgovarajuć za oba partnera.
2. Odlučite se za zajednički ili odvojeni budžet
Postoje dva osnovna pristupa kada je u pitanju budžetiranje sa partnerom: zajednički budžet i odvojeni budžeti. Nema jednog pravog odgovora. Sve zavisi od vaših ciljeva i pristupa koji se čini bolji za vašu situaciju.
- Zajednički budžet: Ako u budžetu učestvuju zajednički prihodi i delite sve troškove i ciljeve, zajednički budžet može biti jednostavan način da se sve prati na jednom mestu. Koristeći planere poput Zlayka digitalnog planera budžeta, možete zajednički pratiti sve prihode, troškove i štednje. Ovo je odličan način za parove koji žele da zajednički planiraju svoje finansije i odluke donose zajedno.
- Odvojeni budžeti: Nekim parovima više odgovara da imaju odvojene račune za lične troškove i štednju, ali i dalje zajednički upravljaju velikim troškovima (poput kirije, komunalnih usluga i hrane). U ovom slučaju, možete u planeru razdvojiti troškove na zajedničke i lične, a uz pomoć čuvalice za novac razdvojiti štednju za zajedničke i lične ciljeve.
Bez obzira koji način budžetiranja vama odgovara, važno je da se složite kako ćete raspodeliti troškove i kako ćete se držati dogovorenog plana.
3. Postavite zajedničke ciljeve
Da bi budžetiranje bilo uspešno, važno je da oboje imate jasnu predstavu o zajedničkim finansijskim ciljevima. To mogu biti kratkoročni ciljevi, kao što su štednja za odmor ili pokrivanje iznenadnih troškova, ili dugoročni ciljevi poput kupovine stana, automobila ili štednje za budućnost.
Kako postaviti ciljeve?
- Definišite šta želite da postignete i u kom vremenskom okviru.
- Razgovarajte o tome koliko novca treba da uštedite svaki mesec da biste postigli te ciljeve.
- Koristite Zlayka digitalni planer budžeta da napravite realan plan i pratite svoju potrošnju i ciljeve.
Na primer, možete se odlučiti da štedite za godišnji odmor i postaviti cilj da svaki mesec odvajate određeni iznos za to. Ako vam je potrebna dodatna motivacija da istrajete u ispunjenju ciljeva, možete koristiti Zlayka mini izazove za štednju ili putovanje, ili svetski poznat sistem štednje izazov 100 kovertica, gde svaki mesec stavljate određeni iznos u kovertu i bojite simbole sve dok izazov ne bude završen.
4. Razdvojite troškove u koverticama
Jedan od najefikasnijih sistema za upravljanje novcem je sistem budžetiranja sa kovertama. Ovaj sistem je jednostavan i omogućava vam da odvojite novac za različite kategorije troškova.
- Čuvalica za dnevne troškove: U ovoj čuvalici možete imati kovertice namenjene za dnevne troškove. Kada na početku meseca definišete koliko novca odvajate za hranu, račune, kozmetiku i prevoz, napunite kovertice i oboje koristite taj novac po potrebi. Budite dosledni i pridržavajte se plana, kako biste izbegli prekomernu i impulsivnu potrošnju.
- Čuvalica za namensku štednju: Za razliku od čuvalice za dnevne troškove, u ovoj čuvalici možete imati kovertice za putovanje, rođendane i praznike, šoping, registraciju i slično. Važno je da novac iz ove čuvalice ne koristite za dnevne troškove već samo da u njoj štedite za unapred definisane ciljeve. Novac iz ovih koverti trošite kada je cilj ispunjen ili kada se desi neplanirani trošak za koji ste se prethodnih meseci pripremali štedeći manje iznose svakog meseca.
Korišćenjem sistema čuvalice sa kovertama možete vizualizovati koliko imate za svaku kategoriju i lakše pratiti kako se novac troši. Takođe, ovaj sistem pomaže u održavanju discipline u potrošnji. Ne zaboravite da dodelite i koverticu za ličnu štednju svakog od partnera, kako bi ostavili prostora za ispunjenje ličnih želja (ali i kupovinu poklona za godišnjice i rođendane).
5. Dobro se upoznajte sa kreditima i dugovanjima
Ako vi ili vaš partner imate dugove, važno je da ih obavezno uključite u zajednički budžet. Otplate kredita i vraćanje pozajmica može biti izazovno, ali ako se posvetite njihovom otplati zajedno, možete brže doći do finansijske slobode.
Razgovarajte o tome kako ćete deliti troškove tokom meseca i postavite prioritet na otplate dugovanja. Na primer, ako vam je zajednički cilj otplata kredita, zajedno možete usmeriti veće iznose za tu kategoriju, a štednja za putovanje imaće manji iznos dok se kredit ne otplati.
Koverta bankomat sa izazovom za štednju može vam pomoći u stvaranju rutine za otplatu dugova. Ovaj izazov kreiran je da kroz 90 dana sakupite određeni iznos, a drži vas motivisanim tako što obojite simbol svaki put kada u kovertu ubacite jednu novčanicu. Ako simbolu dodelite vrednost od 1.000 dinara, kroz 90 dana imaćete sakupljenih 90.000 dinara koje zatim možete usmeriti na otplatu duga ili ispunjenje nekog drugog cilja.
6. Budite fleksibilni, ali disciplinovani
Budžetiranje sa partnerom zahteva fleksibilnost. Život je pun iznenađenja i okolnosti se mogu promeniti. Ipak, važno je da ostanete disciplinovani i da se držite vaših najvažnijih ciljeva. Ako dođe do promene prihoda ili neplaniranog troška, razgovarajte o tome i prilagodite svoj plan.
Korišćenje sistema budžetiranja pomoću čuvalice sa koverticama i digitalnog planera može vam pomoći da ostanete na pravom putu, čak i kad se pojave iznenadni troškovi.
Uz otvorenu komunikaciju, postavljanje ciljeva, i korišćenje efikasnih sistema za upravljanje budžetom, možete zajedno izgraditi zdrav finansijski temelj.
Ako vam je potrebna pomoć u budžetiranju, uvek mi možete pisati na budzetiraj@zlayka.com. Tu sam da vam pomognem!